Barma (Myanmar) je komplikovaná země plná kontrastů. Těžko přístupná, přesto mimořádná. Jedna z nejchudších zemí světa, v jejíchž pagodách je větší množství zlata a drahokamů než najdete v bankách těch nejbohatších států.Země, v níž chod událostí určují vládní astrologové, muži v sukních pádlují na lodích nohama, zatímco ženy kouří obrovské doutníky. Země s osmi znameními pro sedm dní v týdnu a donedávna i s bankovkami v hodnotách 15, 45 a 90 a půlhodinovým časovým posunem. Země s největším zvonem, knihou i zamýšlenou stavbou na světě. To vše v překrásné přírodě týkových lesů, scénických jezer a hor, mezi mnichy a jejich mystickými svatyněmi. Především úžasným Paganem (Baganem), dle mnohých nejskvělejší turistickou pamětihodností na světě vůbec, s tisíci chrámy, nad jejichž nádherou přechází zrak… Může Barma být tou zaslíbenou zemí, o níž mluvil Buddha přede dvěma a půl tisíci lety? Každopádně právě zde přetrvavá po celou dobu jeho původní meditační technika. Dnes se nazývá Vipassana.
1. Den
Přílet do Rangún, hlavního města Barmy. Leží na stejnojmenné řece, východně od delty Iravadi. Na návštěvníky působí atmosféra města dojmem, že se tu zastavil čas. Za posledních 30 let se toho příliš nezměnilo. V Rangúnu nenajdeme skoro žádné mrakodrapy, netrápí ho časté dopravní zácpy jako jiná velkoměsta, většina obyvatel se zde pohybuje pěšky nebo na kolech. Automobilů zde jezdí poměrně málo a vozy, které zde můžete vidět, většinou pocházejí z padesátých a šedesátých let minulého století. Mezi nejzajímavější a historicky nejdůležitější památky města patří pagoda Šweitigoum stojící na hoře Singuttara, která se nachází asi 3 kilometry od středu Rangúnu. Pagoda byla postavena asi před 2500 lety, ještě za časů Buddhy. Tato sto metrů vysoká stavba je na rozdíl od mnoha dalších buddhistických chrámů dodnes využívána. Prošla mnoha přestavbami, hlavně z důvodu častých požárů a zemětřesení, a tak se v průběhu staletí její vzhled výrazně změnil. Pokrývá ji 8868 tenkých plátků zlata. Další pozoruhodnou stavbou a významnou památkou města je pagoda Chauchtatkyi. Uvnitř pagody najdeme sedmdesátimetrovou sochu ležícího Buddhy. V severní části města několik mešit a hinduistických chrámů připomíná Indy, kteří tu v době britské nadvlády zajišťovali administrativu. Obchodním centrem Rangúnu je trh Boulčjoup Aun Schan. Kromě potravin a oděvů se zde prodává také ručně barvené lakované zboží, dále zlato, stříbro, rubíny a nefrity z barmských dolů. Poblíž pagody Šweitigoum jsou Královská jezera, obklopená vilami vládnoucí elity.
2. – 3. Den Yangon – Bago - Kyaikto
Tisíce pagod kolem zlatého královského paláce. Nejvyšší stúpa v zemi - Shwemawdaw (114 m), socha obřího ležícího Buddhy (55 m).
Pralesem do hor terénními auty, celodenní kombinovaný výlet k původním osadám i do nitra džungle středně náročným trekem. Poutní Zlatá skála se zlatým viklanem - Buddhovým vlasem. Podle legendy udržuje viklan svou dokonalou rovnováhu díky naprosto přesně umístěnému Buddhovu vlasu ve stúpě. Vlas zřejmě získal v 11. století král Tissa od poustevníka, který jej ukrýval mezi vlastními vlasy. Poustevník nařídil králi, aby dal vyhledat kámen, který tvarem odpovídá jeho hlavě a do stúpy na jeho vrcholu umístil posvátný vlas. Částečný pěší výstup, nocleh na vrcholu hory s krásnými rozhledy.
4. – 5. Den Bagan
Představte si všechny středověké katedrály Evropy postavené na malé ploše vedle sebe a dostanete představu o ambicích baganských králů, kteří za 230 let postavili na této planině u řeky na 4400 chrámů. Bagan je stále mohutný, přestože jeho majestát utrpěl rabováním, zemětřeseními, erozí a výkaly netopýrů. Návštěva tohoto místa bude za cestu sem rozhodně stát. Neobyčejný náboženský zápal, který dal vzniknout této jedinečné sbírce staveb, trval dvě a půl staletí. Přestože lidé žili v oblasti nejméně od počátku našeho letopočtu, vstoupil Bagan do svého zlatého období až po dobytí Thatonu v roce 1057. Za pouhých 200 let začal Bagan upadat a v roce 1287 byl s příchodem Kublajchánových Mongolů opuštěn. Výsledek toho období je ale naprosto úžasný. Od mongolské invaze byla oblast po staletí téměř pustá. Let balonem nad oblastí.
6. Den
Návrat do Rangúnu, odlet do Prahy.